W poszukiwaniu duende…

Aocana

Ambasadorzy fuzji dźwięków i kulturowego amalgamatu powracają z nowym albumem, serwując nam kolejny powiew świeżości orzeźwiający zrockowaciałe nieco playlisty. Po smakowitej Techari (z cygańskiego „wolność”) nadszedł czas na etniczne „teraz”.

Aocaná odzwierciedla nowy etap życia i twórczości barcelońskiej bohemy, niezmiennie obfitujący w eksperymenty z muzyką. Ponownie mamy do czynienia z muzyczną egzotyką, przeplatanką flamenco, rumby, salsy, jazzu funky i hip – hopu. Słyszalną nowością jest udział w projekcie wielkich artystów. Pojawiają się m.in. kubańscy Los Van Van i Kumar („Perico y Juliana”, „Busca lo bueno”) oraz Tote King określany przez zespół jako jeden z totemicznych wykonawców rapu. Rapować nie przestaje też Marina „la Canillas” – wizytówka grupy, autorka piosenek, agitatorka idei równości, tolerancji i pokoju, do których tradycyjnie nawołuje w swoich tekstach.

Można śmiało określić Ojos de Brujo jako zespół odpowiedzialny społecznie, broniący wolności jednostki. I właśnie tego rodzaju przesłania najlepiej brzmią w konwencji hip – hopu. Nie brakuje, oczywiście, utworów lekkich i przyjemnych, przesyconych hiszpańskim słońcem, energią i poezją Mariny oraz specyfiką andaluzyjskiej cyganerii i pasji flamenco, którą prawdziwie zmysłowo i wirtuozersko wydobywają ze swoich gitar Ramón Giménez i Paco Lomeña. „Nueva vida”, „Correveidile”, „Baraka” czy „Tantas flores” to utwory, które momentalnie przenoszą nas na głośne ulice skąpanej w słońcu Granady.

Estetyczne piękno, w przypadku tego zespołu, nie dotyczy jedynie muzyki czy wokalistki. Odnosi się też do bardzo oryginalnych okładek wszystkich płyt. W tym przypadku warto ulec próżności gromadzenia, zwłaszcza, że do nabycia jest też wersja de lux z dodatkowymi remiksami, gdyby ktoś chciał przedłużyć podróż po Hiszpanii…

Ojos de Brujo – „Aocaná

Magda Kotowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s