Pożądany atak zmysłów

Masywny atak emocji, których rozpiętość oscyluje eterycznie wokół subtelności i erotyzmu jednocześnie. To mnie urzekło. Absolutną wielbicielką tej kapeli jestem od niedawna. Możliwe, że musiałam dojrzeć do tego, co wyczynia ona z ludzkim ciałem i umysłem. Prawdopodobne też, że broniłam własnej sfery Id jak twierdzy i nie dopuszczałam do niej niebezpiecznych gości. Do czasu aż Massive Attack- mnisi filozofii półsnu – nie stworzyli rozbrajającej, żeby nie powiedzieć rozbierającej kompilacji.

„Collected” to klucz do najgłębszych jezior ludzkiej duszy. Można się bać takiej muzycznej penetracji, ale warto ten strach przezwyciężyć. Pozwolić się zalać strumieniem namiętności i wzniosłości. Ubrudzić białą sukienkę moralności i zakołysać w rytm hipnotycznej muzyki, odkrywającej wewnętrzny potencjał. Każdy trip-hopowopochodny dźwięk zdaje się mieć swoje miejsce w tej boskiej wieczerzy. To zapis ludzkich obaw i kruchości (Protection), porywającej potrzeby wzajemnego się odkrywania i od siebie uzależnienia (Unfinished Sympathy) i wreszcie ezoterycznej i zmysłowej gry (Inertia Creeps).

Kompilacja ta jest o tyle wartościowa, że zawiera w sobie większość perełek Massive Attack, serwując dodatkowo niezwykle klimatyczny kawałek z udziałem Terry Calliera. Rozwiązuje tym samym dylemat początkującego admiratora z ograniczonym budżetem dotyczący wyboru pomiędzy debiutem w postaci Blue Lines a pełnym ciemnej rozkoszy Mezzanine. Poza tym na płycie usłyszeć można m.in. indywidualnie oryginalne i niebanalne głosy Elizabeth Fraser, Tricky’ego, Tracey Horn, Sinead O’connor oraz Damona Albarna, czyli priorytetowe barwniki charakteryzujące wieloletnią twórczość kapeli. Całość jest niebotyczna, rześka, orientalna, mistyczna, niepoprawnie szturchająca zmysły. Do schrupania z długą grą wstępną lub bez.

Massive Attack „Collected”

Magda Kotowska

Reklamy

4 myśli w temacie “Pożądany atak zmysłów”

  1. niezła recenzja, zapraszam do obejrzenia zespołu na żywo, najbliżej będą w Berlinie, Pradze i Lublanie już za niedługo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s