Piknik ze śmiercią

Rzadko mi się to zdarza, a i nie spodziewałem się, że będę musiał to przyznać, ale The Dead Weather to miłość od pierwszego przesłuchania.

Co prawda dowiedziawszy się, że Jack White, człowiek, który gra na wszystkim i wszędzie, założył nowy zespół i już wydał z nim pierwszą płytę, pomyślałem, że przesłuchać ją muszę, ale nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobra! Już pierwsze dźwięki „60 Feet Tall” zapowiadają kunszt dopracowanej całości, powolną grą perkusji (sam White) z monotonną, niepokojącą gitarą i powoli wchodzącym głosem Alison Mosshart z The Kills. Jak to fantastyczne stopniuje napięcie!

Świetna, rytmiczna perkusja, brudne przestery gitar, zachrypnięty, nieco znudzony głos, czasem przeradzający się w jakieś szatańskie bezsłowne dźwięki, chór jak z budki z piwem, kwiki, chrzęsty i krztuszenia gitary – to wszystko razem nadaje osobowości płyty i temu niezwykłemu poczuciu, że oto odwiedza nas sam Woland od Bułhakowa. Nie każdemu udałby się taki mariaż alternatywnego rocka z muzyką country, bluesa i wszelkiego wokoło, ale czy kogoś dziwi, że grupa zebrana właśnie przez Jacka White’a – z całą pamięcią The White Stripes czy The Racounters – nie dała rady? I gdzieżby mogła powstać takowa, jak nie w Nashville? To musiało się udać!

Swoją drogą to dziwny zespół, na perkusji i gitarze gra tu każdy, każdy też śpiewa, czy to na pierwszym czy drugim planie. Wychodzi na to, Szanowne Koleżeństwo, że we współpracy moc.

Całość, zarówno muzycznie, jak i graficznie, stylizowana jest na Południe Stanów, ale nie jakieś wyidealizowane z filmów o Wuju Samie, tylko mroczne, współczesne, pełne psychodeli i rocka. O klimacie zawiesistym niczym z „Truposza” Jarmushowego. Prawdziwy piknik ze śmiercią na kocyku teksańskiej pustyni.

The Dead Weather „Horehound”

Kuba Knoll

Reklamy

2 myśli w temacie “Piknik ze śmiercią”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s