Blues na Saharze

Nie umiem oderwać się od tej muzyki. Po zauroczeniu „Calabash Blues” – pierwszą płytą Jamesa, która wpadła mi w ręce, zostałam schwytana w pułapkę zachwytu nad kolejną i nie protestuję! Ezoterycznie jest zawiesić się w pajęczej sieci afro – bluesa i dać się uwieść egzotycznemu owijaniu w dźwiękową bawełnę.

Na tym krążku Markus James oddał pałeczkę kolegom z Afryki. Mniej tu amerykańskich naleciałości na rzecz akcentów saharyjskich klekoczących skwarem pustyni i to one dominują. Z Ameryki wyruszamy w duszne przestrzenie malijskiego Timbuktu – legendarnego miasta pożądania, do którego Europejczykowi udało się dostać dopiero w XIX wieku.

James wraca do ojczyzny czystego bluesa, by odkryć piaskowe zakątki pełne tajemnic, mistycznej energii i magii. Z gitarą imitującą gorączkę myśli i zdarzeń zabiera słuchacza w krainę ciemnoskórych czarodziejów, nastroju grozy, wyczerpania ciągnącą się podróżą i ciążącego spragnienia. Wszystko to ma jednak westernowy urok. Ta wyprawa ma cel, a wszelkie trudności z nią związane wydają się pożądane. Obcowanie z dzikością Natury i człowieka, fatamorganą, zasadzkami nieoswojonego z obcymi świata, pozostałościami po legendzie Timbuktu sprawia, że budzą się uśpione palącym słońcem zmysły, czekając bystro na nagły zwrot akcji.

Markus James łączy Afrykę Zachodnią i Missisipi, djembe z harmonijką, afrykański śpiew przywodzący na myśl podejrzane rytuały z południowoamerykańską wizją niebezpieczeństwa. Najlepiej czuć to chyba w kawałku „All The Kingdoms”, w którym te dwa królestwa bluesa współistnieją, a efekty ich fuzji są oszałamiające. Ta muzyka przenika ciało i powoduje dreszcze. Trudno wyplątać się z jej sieci. Ale po co?

Markus James „Timbuktoubab”

Magda Kotowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s