Nasza demokracja powszednia

Na rynku wydawniczym pojawiła się jakiś czas temu książka, która przywraca wiarę w demokrację. Mówi o niej w sposób prosty, a co najważniejsze pozytywny.

Jest to właściwie zbiór myśli, okraszonych nawiązującymi do nich grafikami. I, choć na początku wydają się one infantylne (książka zresztą skierowana jest do młodszego czytelnika, ale wcale nie tylko do niego), to z czasem wyłania się z nich obraz pozytywnej demokracji. Ufnej, ale nie naiwnej. Otwartej i tolerancyjnej. Pełnej równości, ale nie zrównywania. Solidarnej i pokładającej wiarę w każdego obywatela. Społeczeństwa obywatelskiego. Może brzmi to górnolotnie teraz, gdy o tym piszę, ale prostota języka (swoją drogą rysunków też) ujmuje i przytępia trochę patetyzm tematyki.

„Traktat o rzeczach codziennych. Demokracja” powstał właśnie po to, by te, zapominane nieco, prawdy przypomnieć. Demokracja jest bowiem znana od dwóch i pół tysiąca lat, we współczesnym rozumieniu kilkaset lat, a w Polsce właściwie dopiero po 1989 roku. Najczęściej kojarzy się jednak z obywatelskim obowiązkiem, z manifestacjami, świętami, bohaterstwem i zrywami patriotycznymi. A demokracja jest przecież także naszą codziennością, drobnymi sprawami, na które mamy wpływ.

„Traktat…” to dzieło Aldony Wiktorskiej-Święckiej, odpowiedzialnej za tekst oraz Tomasza Jakuba Sysło, który go zilustrował. Współautorami są jednak także studenci i studentki III roku europeistyki w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Napisany w języku angielskim i polskim jest dziełem w pełni europejskim.

Jeśli demokracja stanie się odtąd choćby niewielką częścią Twojej codzienności, warto było ciężko pracować…”

To zdanie kończy podziękowania umieszczone na ostatniej stronie. I chyba streszcza cała ideę, jaka tej publikacji towarzyszyła.

Aldona Wiktorska-Święcka „Traktat o rzeczach codziennych. Demokracja.”

Kuba Knoll

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s