Nie-parszywa dwunastka

Trzydzieści dwa lata po swoim głośnym debiucie płytą „Horses” gwiazda rocka, Patti Smith, wydała swoją dziesiątą płytę. Jak zwykle świetną.

Nie usłyszycie na niej, że Patti ma już 62 lata, o nie! Co prawda nie ma tu już punkowej dynamiki, a bardziej folkowa melancholia, ale za to jakiej klasy! Poza tym poziom zróżnicowania piosenek naprawdę godny podziwu, a jednak wciąż trzymający się w granicach rozpoznawalności stylu Patti Smith.

Najnowszy album wokalistki punkowej i poetki to hołd złożony ważnym dla niej artystom. I to naprawdę różnorodnym, bo od rockowego Jimiego Henrixa (śpiewa jego „Are You Experienced?”), Rolling Stonesów (genialna wersja „Gimme Shelter”), poprzez folkowego Neila Younga (dekadenckie „Helpless”), aż do Beatlesów („Within You Without You”) czy ewidentnie popowego Tears For Fears („Everybody Wants To Rule The World”). Na mnie jednak największe wrażenie zrobił cover Nirvany „Smells Like Teen Spirit” zagrany jedynie na gitarze akustycznej, basie i banjo, przez co brzmi, jakby była to typowa piosenka amerykańskiego południa. Z „wielkich” pojawiają się tu też Paul Simon, The Doors, Bob Dylan, Jefferson Airplane, Stevie Wonder. A jako bonus uzupełniający tuzin hitów – całkiem szczęśliwa „trzynastka” – piosenka R.E.M.

Rozpiętość stylistyczna oraz okresów, z których piosenki pochodzą, mogła być niebezpieczna. Ale w końcu nie byle kto wziął się za nagranie tych przebojów. Oczywiście nie wszystkie są równie udane, ale to zrozumiałe. „Twelve” to nie tylko zbiór coverów śpiewanych przez jedną osobę, a prawdziwy hołd, piosenki znane i ważne zaśpiewane w charakterystycznym stylu Patti. Nie znając ich wcześniej można z łatwością pomyśleć, że to ona je skomponowała (podobnie, jak to było w przypadku płyty „Strange Little Girl” Tori Amos – widać mocne, wyraziste wokalistki potrafią oznaczyć swym stylem nawet znane i nie swoje piosenki). Dzięki temu widać, że to naprawdę świadomie nagrana płyta. A przede wszystkim, to słychać.

Patti Smith „Twelve”

Kuba Knoll

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s