Sezon na refleksję

Czy może komuś jest zimno? Czy ciało częściej drży od deszczu a duszą targa brutalny wiatr? Jest na to rada. Łyk nuty z solowej płyty Beth Gibbons rozpali w kominku, nakryje ciepłym kocem, poczęstuje aromatyczną herbatą i zarzuci kotwicę w bezpiecznej przystani refleksji, choć dalekiej od ckliwych marzeń i pijanego bujania w różowych obłokach. Prawdę mówiąc, trzeba się przygotować na senną, mroczną wyprawę po wzburzonych falach morza emocji, do onirycznej wędrówki przez gęstwinę tlących się nieśmiało uczuć, co nie mogą zamienić się w popiół podjudzane do życia wiatrem zdarzeń.

Beth Gibbons w każdym kawałku pokazuje inne oblicze. Na przemian jest zranionym aniołem, kuszącą syreną, emocjonalną wdową, siłą, słabością, stanowczością i dylematem; w każdym wcieleniu gorzko prawdziwa, niezależnie od tego czy flirtuje udawaną radością czy topi się w smutku. Jej głos sączy się leniwie w przestrzeni, wnikając sprytem kadzidłowego dymku w nieszczelny umysł, pogrzmiewa żałością, ulewą ciepłych dźwięków rozpuszcza mróz serca.

Szczególnie słychać to w genialnym „Funny Time Of Year”, który jest dla mnie prawdziwą perełką werbalno-muzyczną. Zachwyca konstrukcyjną doskonałością, urzeka metaforyczną fatamorganą zimowej aury. Nieco cieplej i nastrojowo robi się w „Romance”, o którym Beth śpiewa rozgrzewającym „czarnym” głosem. Dumnie i uroczyście jest natomiast w „Tom The Model”, a ujmująco i wzruszająco w rozpoczynającym album „Mysteries”.

To nie jest płyta łatwa, więc nie dla każdego. Inna też od twórczości Portishead. Bardziej osobista, intymna i niezmiernie kobieca. Piękna instrumentalnie, poetycka i dość mroczna. Warto jej posmakować, na chwilę się zapomnieć i wejść na pokład sentymentalnej łodzi zanurzonej w onirycznej mgle. Wysiąść na brzeg można w każdej chwili. Kotwica refleksji trzyma przecież przy bezpiecznej przystani… Bon voyage!

Beth Gibbons & Rustin’ Man „Out Of Season”

Magda Kotowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s