Are you lucky?

Delikatne dźwięki fletu, zdające się rozpływać wśród zielonych, szkockich łąk otwierają najnowsze dzieło Marka Knopflera, zatytułowane „Get Lucky”. Błogą sielankę przerywa po chwili niepewności mocna, pulsująca sekcja rytmiczna, dając nam do zrozumienia, że różnie to ze szczęściem bywa…

Knopfler to muzyk ponadczasowy. Potrafi połączyć w jedną piękną całość folkowe rytmy, bluesowe zagrywki na swoim czerwonym stratocasterze i rockowy pazur. Nie można jednak oczekiwać, że płyta wypełniona będzie popisami wirtuoza, o nie! Muzyczna dojrzałość sprawia, że sześć strun Marka bardzo nieśmiało, jedynie od czasu do czasu zabrzmi nieco wyraźniej, jakby w strachu przed zburzeniem harmonii. Z upływem czasu płyty Knopflera są coraz bardziej oderwane od muzycznej współczesności. I bardzo dobrze! Artysta nie waha się połączyć melancholijnej muzyki filmowej z brytyjskim skocznym folkiem, a całość okrasić solówką, jakże subtelną, bez zbędnych „szesnastek”, wypowiadającą to, czego słowa nie są w stanie.

Nie sposób nie dać się porwać tej muzyce. Jak zawsze ukryte są w niej niezwykłe historie. Nieco zachrypnięty, charyzmatyczny głos roztacza opowieści o postaciach z dzieciństwa, które to całkiem niespodziewanie napotkały na swej drodze „łut szczęścia”, bądź starając się szczęście złapać, nigdy nie cieszyły się życiem. Błędem byłoby jednak odbieranie tekstów Knopflera wprost. Niech każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo album, choć na pewno nie najwybitniejszy w twórczości gitarzysty, może poszczycić się stuprocentową zawartością muzyki.

Mark Knopfler „Get Lucky”

Paweł Maleńczak

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Are you lucky?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s