Małe Instrumenty, czyli jak działa jamniczek

Antena Krzyku puściła w obieg kolejny niekonwencjonalny debiut artystów dalekich od pospolitości. Właściwie nie byłoby nic dziwnego w multinstrumentalności tego sekstetu, gdyby nie fakt, że muzyka powstała spod kapcia albo za pośrednictwem glinianego kogucika.

Idea projektu skupia się wokół dźwiękowego eksperymentatora – Antoniusza – oryginalnego, polskiego twórcy filmów animowanych, który zasłynął stosowaniem techniki non-camera i krzewieniem atrakcyjnego wizerunku „wynalezionej prostoty”, w której nie chodziło tylko o niebanalność, ale o pewien kunszt artystyczny wykorzystujący moc wyobraźni (potrzebnej choćby po to,  by uzyskać muzykę z drapania taśmy filmowej). Zainspirowane takim podejściem Małe Instrumenty nagrały profesjonalne i zarazem spontaniczne zabawy z dźwiękiem, noszące znamiona „kreatywności w absurdalnej rzeczywistości”.

Okazało się, że instrumentarium muzyczne przedszkolaka wzbogacone egzotyką hiszpańskiej bandury czy austriackiej okaryny tworzy niezwykle interesujący efekt dźwiękowy, a co najlepsze – zawraca człowieka ze ścieżki „wypasionej nowoczesności” pod kryptonimem: elektronika; odnawia kontakt dłoni, ducha i umysłu z tym, co nieskomplikowane, pozornie mniej atrakcyjne i wewnętrznie piękne.

Na płycie nie usłyszymy gitarowego rocka, dynamicznej perkusji ani basu. Doświadczymy za to minimalizmu w pełnej krasie. Ponieważ w nagrywanie muzyki zaangażowanych było ponad sto pomysłodajnych instrumentów, to całość brzmi jak subtelna orkiestra ułomnych dźwięków, szukających swojego miejsca w muzycznym szeregu. Panuje klimat  naturalności, świeżości i inspirującej zabawy. To zdecydowana ciekawostka, opowiadana dźwiękiem „bajeczka międzyplanetarna”, wzbogacona paletą rozmaitych emocji, od groteski i lekkości, aż po surową powagę.

Jeśli więc ktoś poszukiwałby praktycznego sposobu na przedłużenie sobie życia, to dobrym pomysłem jest skonfrontowanie się z bombardią, kalimbą albo… jamniczkiem. Najlepiej podczas koncertu wirtuozów małych instrumentów.

Małe Instrumenty „Antonisz”

Magda Kotowska

Źródło: Independent.pl

Reklamy

5 myśli w temacie “Małe Instrumenty, czyli jak działa jamniczek”

 1. Toż to, zaiste, musi być muzyczna Antoniszowa dada-perełka, której ułomne zgrzyty chce się poznać, och jak się poznać chce! 😉 Pięknie nakręcone!

  1. Pięknie dziękuję! Zanim przesłuchasz, pamiętaj jednak o tym, że mam skłonności copywritingowe…. 🙂
   A w kwestii uniesień, podzielę się wkrótce opłatkiem muzycznym, który powinien Cię zainteresować. Nie wykluczam, że znasz już tę płytę… 🙂

   1. To bardzo hojne i honorowe z Twojej strony, ja też takowe miewam, choć nasze prawo copywritingowe może być różnie pojmowane. Ogólnie rzecz biorąc, dzieląc się z przyjaciółmi swoją ulubioną muzyką nie stoisz po złej stronie prawa. Poniekąd działa to trochę jak poczta pantoflowa i pozwala poszerzyć grono słuchaczy, którzy będąc wdzięczni za muzyczne wojaże, wesprą swojego ulubionego muzyka kupując oryginalny album lub wybierając się na koncert 🙂 Wydaje mi się, że rynek muzyczny, ze względu na informatyzację życia, działa teraz w ten sposób.

    Szczerze mówiąc, jestem mile zaskoczony pomysłem muzycznego opłatka! Czekam więc niecierpliwie 🙂

    1. Drogi Chimeryku, jednak bliżej moim myślom było to copywritingu niż copyright’u ;), ale idea, którą poruszyłeś jest zacna, zaiste 😉 a hojność adekwatna do dylematów prezentowych 🙂

     Tak myśląc o tym opłatku… zdziwię się, jeśli go nie próbowałeś, ale przynajmniej poznam Twoje zdanie 🙂

     1. Hm… można byłoby opisać tę sytuację w Bravo, w dziale „ale wpadka” 😀 (czy Bravo jeszcze w ogóle istnieje?)
      To ja czekam i już nic nie mówię 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s