Bohater od kuchni

To nie są zwykłe kryminały, to żadna tania sensacja. Brak tu brawurowych pościgów za mordercą z tasakiem, zabijającym w coraz bardziej wyrafinowany sposób. Nie zaznacie tu też prężących mięśnie policjantów-herosów, samotnie ratujących z opresji wielomilionowe miasto. Za to dostaniecie policjanta w średnim wieku, w nienajlepszej kondycji zdrowotnej, z prowincji w południowej Szwecji. Warto poznawać? Pewnie! Przedstawiam Wam Kurta Wallandera.

Wallander jest głównym bohaterem serii kryminałów napisanych przez Henninga Mankella. Do tej pory w Polsce wydano osiem powieści z jego udziałem (w przygotowaniu jest dziewiąta, która zakończy cykl) i każda z nich zasługuje na uwagę.

Rynek kryminałów jest już przesycony historiami o dzielnych policjantach bez słabości. Wallander jest człowiekiem z krwi i kości, którego życie nie głaszcze po głowie. Oprócz śledzenia postępów w, często żmudnym, dochodzeniu, jakie prowadzi wraz z innymi policjantami, towarzyszymy mu także w prywatnych rozterkach życiowych – utrata bliskiej osoby, rozwód, skomplikowane relacje ze swoim ojcem, który nie akceptuje tego, że syn został policjantem.

Każde śledztwo jest drobiazgowo opisane, co daje wyobrażenie, jakim ciężkim zadaniem jest praca w policji kryminalnej. Ale książka nie jest nudna, ciężko jest przerwać czytanie nawet wtedy, kiedy opisywane są właśnie narady i picie hektolitrów kawy. Atmosfera się zagęszcza wraz z każdą następną stroną. W niektórych powieściach z tej serii dowiadujemy się, kto jest mordercą już w połowie książki, jednak nieznajomość motywów jego postępowania i chęć odkrycia prawdy wraz z policjantami, nie pozwala odłożyć jej na półkę. Zwłaszcza, że wiedząc, kto jest mordercą, czytamy o tym (często z irytacją), jak policjanci nieporadnie się miotają i wpadają na złe tropy.

Mankell jednak nie pisze zwykłych książek kryminalnych, często zbrodnia jest tylko pretekstem do poruszenia innych ważnych społecznych kwestii. Każda powieść jest o czymś innym – imigracji (Morderca bez twarzy), rozpadzie ZSRR (Psy z Rygi), maltretowaniu kobiet (Piąta kobieta), homoseksualizmie (O krok), przemocy w rodzinie (Fałszywy trop), a nawet o hakerach i terroryzmie z wykorzystaniem Internetu (Zapora) oraz apartheidzie (Biała lwica). Dokonuje też oceny społeczeństwa szwedzkiego wychowanego w państwie socjalnym – a ta jest z książki na książkę coraz bardziej krytyczna.

Dostajemy intrygę kryminalną z drugim dnem. Właściwie, to tylko od nas zależy, czy zostaniemy na wierzchu i będziemy czytali naprawdę dobrą powieść, czy też postanowimy zgłębić się i szukać czegoś więcej – takiej mini rozprawy o kondycji społeczeństwa. A trzeba wiedzieć, że Mankell potrafi dokonywać trafnych spostrzeżeń. Nie bez powodu w jego rodzinnym kraju bardziej poczytne (od serii z Kurtem Wallanderem) są jego książki o tematyce społecznej – głównie o sytuacji w Szwecji, ale także, z racji tego, że co jakiś czas mieszka Mozambiku, to także i o tym kraju (w Polsce wydana została jedna książka o tej problematyce – Comédia infantil).

Nadciągające wakacje są idealnym czasem na zapoznanie się z policjantem z ystadzkiej komendy. Po pierwsze – mózg jest odświeżony i bardziej jesteśmy chętni na głębsze analizowanie tego, „co autor miał na myśli”, a po drugie mamy więcej czasu, by pochłonąć wszystkie książki z serii. Jest to też niezła lektura, by zabrać ją na plażę, ale ostrzeżenie – ona nie pozwoli Wam chociażby nóg w wodzie pomoczyć!

PS. Dla tych, którzy wolą ruchome obrazki – powstało kilka filmów na postawie powieści oraz szwedzki serial – Wallander, w którym są całkiem nowe historie i, do którego scenariusz pisał sam Henning Mankell.

Cykl kryminałów o Wallanderze Henninga Mankella

Magda Pleskacewicz, 21-gramów.blogspot.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s