Radość rzępolenia

Kiedy dookoła wszystko wymuskane i doskonałe, to co najbardziej cieszy, to porządna kakofonia.

Płyta nowego projektu braci Waglewskich – Fisza (bas, głos) i Emade (perkusja), zaskoczyła. Nie ma tu rapu, nie ma nawet jego obietnicy. Jest za to dużo żywiołowego, brudnego grania rodem z czasów hipisów. Nie ma tu komputerów, trzaski z nagrań specjalnie zostawiono, a partie gitarowe przywodzą na myśl stare, dobre, garażowe granie. Teksty to – charakterystyczna dla Fisza – słowna ekwilibrystyka, niemniej jednak tematyka jest poważna: od miłości, przez niedojrzałość, aż po przemijanie i śmierć. Nie brakuje na szczęście ironii i zaskakujących porównań.

W dobie coraz doskonalszej technologii wróżę zespołowi sukces, choć może głównie wśród tych „wyrzutków”, którzy wciąż wolą prawdziwą, żywą muzykę, psychodeliczne, przesterowane gitary, luźne podejście do idei piosenki w stylu Sonic Youth (które udowodniło płytą sprzed roku, że wciąż, od prawie 30 lat, idzie swoją drogą). O kształcie zespołu zadecydował też gitarzysta Michał Sobolewski, znawca muzyki z lat 60.

Nad tym wszystkim unosi się aura Jacka White’a. Wyczuwa się też, że zespół tworzy dla samej radości płynącej z tego procesu.. Ta radość udzieliła się także i mi, bo choć utwory są może trochę nudnawe, leniwe i niedopracowane, tworzą niepowtarzalny klimat. Nie wszystko, co dobre, musi być doskonałe, ot co!

Kim Nowak „Kim Nowak”

Jakub Knoll

Reklamy

3 myśli w temacie “Radość rzępolenia”

    1. Chodzi o prawdziwość natury fizycznej, a więc instrumenty, które wydają dźwięki, a nie komputer, który ma ich wgrany zestaw i – zgodnie z wolą wykonawcy – je odtwarza. Ale fakt, to też trochę takie gadanie, skoro dźwięk gitary elektrycznej zależy od ustawień:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s