The Young Gods z patentem na długowieczność

Prawie 25 lat obecności na alternatywnej scenie muzycznej. Szmat czasu. Wydawałoby się, że taki wynik równoznaczny jest z nudą, więdnięciem i powielaniem wypracowanych sc hematów. Nie w przypadku The Young Gods. Chłopaki ze Szwajcarii znaleźli patent na długowieczność. Everybody Knows to kolejny dowód na to, że im wino starsze, tym lepiej smakuje.

Szwajcarska grupa znana jest z dźwiękowych eksperymentów i to one właśnie stanowią źródło wiecznej świeżości. Każdy album utrzymany jest w innym klimacie, choć zawsze oscyluje wokół industrialu. Nowa płyta powiewa stylistycznym eklektyzmem, miesza elektro, country, rock, blues i industrial, przyprawiając każdy utwór etniczną masalą.

Rzadko zdarza się, żeby uzależnić się od krążka po pierwszym przesłuchaniu. Everybody Knows przełamuje schematy trawienia nowości. Blooming momentalnie rozkłada na łopatki,  snując się eterycznie wokół zmysłów. Konstrukcja muzyczna naelektryzowana jest tu sensualną erotyką, podobnie zresztą jak wokalizy Franza Treichlera. No Land’s Man zionie ogniem Super Ready, a Mr Sunshine potęguje stan haju po to, by odlecieć totalnie w Miles Away. Chwila na spacerek po wertepach eksperymentu pojawia się w trakcie szemranego Two To Tango. Finał przechadzki ma swoje miejsce w Introducing, które łowi ucho słuchacza dźwiękową przynętą polaną sosem country. (Przypomina się tu nietypowy koncert Live At Moods –  The Young Gods z Eriką Stucky – wyemancypowaną damą harmonijki.) Druga połowa płyty nie porywa już tak bardzo jak pierwszy kwintet, ale kończy się za to dobrą etniczną pointą w postaci Once Again.

Młodzi Bogowie wiedzieli, że nie zgrzeszą hipokryzją, wymyślając nazwę dla swojego zespołu. Ich muzyka się po prostu nie starzeje. The Young Gods nieustannie ewoluują, dojrzewają jak wino, po którym nie ma kaca.

The Young Gods – Everybody Knows

Independent.pl

Magda Kotowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s