Survive or not survive

Jak przeżyć w Kambodży, Laosie, na Syberii bez wyszukanego ekwipunku i czterdziestu puszek konserwowej w plecaku? Tego można dowiedzieć się dzięki „Szkole przetrwania”, książce o sztuce survivalu Beara Gryllsa – bohatera jednego ze słynnych programów na Discovery Channel.

Zaczynając od strony technicznej, książka jest bardzo dobrze wydana. Twarda oprawa, ciekawe ilustracje, rozdziały podzielone na podrozdziały nadają przejrzystości, dzięki której można bardzo łatwo odnaleźć interesujące zagadnienie. Wydawnictwo Pascala oferuje nam jeden z lepszych poradników survivalowych w przystępnej cenie, zawierających 255 stron podzielonych na 10 głównych rozdziałów.

Książka zawiera podstawowe techniki sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych. Bear Grylls – narrator, człowiek, który przetrwał w najbardziej niegościnnych rejonach świata, a zarazem honorowy komandor porucznik Królewskiej Marynarki Wojennej oraz naczelnik brytyjskiego ruchu skautowskiego zdradza nam wiele tajników survivalu. Począwszy od sztuki obozowania, niezbędnych narzędzi i sprzętu potrzebnego podczas pieszych wypraw po porady jak żyć w zgodzie z naturą, jak nie poddawać się w sytuacjach beznadziejnych i przeżyć w warunkach ekstremalnych. Już na samym początku autor zawarł następujący cytat z Lorda Roberta Badena-Powella, założyciela skautingu: „Nigdy nie mów, że to koniec, jeśli wciąż żyjesz”. Powyższe słowa mają zastosowanie w survivalu, jednak traktując je szerzej powinny stać się inspirujące dla każdego z nas, aby nie poddawać się i dążyć do celu do samego końca.

Dodatkowo oprócz typowych rozdziałów książkę urozmaicają tzw. opowieści przy ognisku, czyli anegdoty ukazujące jak skończyli ci, którzy nie znali zasad panujących w warunkach niesprzyjających człowiekowi. Choć mogłoby wydawać się, że pozycja przeznaczona jest jedynie dla zainteresowanych tematyką survivalu, to nie ma nic bardziej błędnego. Wiele z rozdziałów zawiera przydatne na co dzień informacje, począwszy od tamowania krwotoków i ogólnie pierwszej pomocy, właściwego odżywiania, ćwiczeń jak i regenerowania ciała po wzmożonym wysiłku. Zatem „Szkoła przetrwania” to swoiste kompendium wiedzy na temat życia i przeżycia.

Poradnik survivalowy zawiera także wiele porad jak rozkoszować się wolnością w górach, czy lesie w sposób bezpieczny i zaplanowany. Na uwagę zasługuje także rozdział zatytułowany Motywacja, w której Bear Grylls zawarł całą istotę podejmowania wyzwań: „Rzeczy cenne wymagają poświęcenia i wysiłku. Właśnie dlatego są cenne. A nagradzani są w życiu wcale nie najlepsi, czy najbardziej utalentowani. Życie nagradza upartych. (…) Życie jest przecież takie proste: ile w nie włożymy, tyle dostaniemy”. W tych kilku słowach autor zawarł postawę, jaką prezentuje w życiu i do której szczerze nas namawia.

Książka okraszona jest ciekawymi opowieściami wojskowych narażonych na różnego rodzaju sytuacje wymagające od nich zdroworozsądkowego myślenia, a przede wszystkim wiedzy survivalowej. Dzięki temu nie jest jedynie suchym poradnikiem, lecz staje się bardziej dostępna dla każdego z nas.

Zatem drogi Czytelniku, jeśli chcesz dowiedzieć się jak:

  • posługiwać się kompasem, czytać mapy i nie zbłądzić,
  • używać narzędzi, które ratują życie,
  • rozbić obóz w terenie,
  • ćwiczyć i nie zrobić sobie krzywdy,
  • rozpalić ogień,
  • przygotować, ugotować i przechować jedzenie,
  • opatrzyć rany jak ratownik medyczny,
  • przewidywać pogodę na podstawie obserwacji,

to ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Bear Grylls „Szkoła Przetrwania. Kultowy poradnik survivalowy”

Bartosz Romelczyk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s